Autori radova podnešenih za objavljivanje u časopisu Lingua Montenegrina zadržavaju autorska prava za svoje djelo. Radovi koji su prethodno objavljeni u drugim publikacijama, ili su u postupku recenzije za objavljivanje u njima, ne mogu biti prihvaćeni za objavljivanje. Ukoliko autor u ponuđeni rukopis uvrsti djelove materijala koji je prethodno objavio, takav sadržaj dužan je citirati ili označiti na drugi način. Autori su takođe dužni eksplicitno navesti izvore svih ideja u radu preuzetih od drugih, bez obzira na to radi li se o objavljenim, neobjavljenim ili elektronski dostupnim materijalima.
Autori su obavezni poštovati Zakon o akademskom integritetu Crne Gore.
Autori garantuju da je njihov rad originalan, da su ga napisali naznačeni autori, kao i da rad ne zadire u prava trećih lica.
Kao autori se mogu navoditi samo ona lica koja su direktno doprinijela sadržaju rada. Ako su u bitnim aspektima istraživačkog projekta i pripreme rukopisa učestvovala i druga lica koja nijesu autori, njihov doprinos treba pomenuti u napomeni ili zahvalnici.
Autori takođe garantuju da su nosioci prava za podnešeni materijal te da su propisno pribavili sve potencijalno potrebne dozvole za preuzimanje sadržaja iz drugih izvora. Redakcija neće prihvatiti za objavljivanje radove koji ne ispunjavaju navedene uslove.
Ukoliko je naučnoistraživački rad podržan od strane trećeg lica, autori su dužni navesti izvore finansijske podrške istraživanja koje je sprovedeno za potrebe podnijetoga rukopisa.
Autori takođe garantuju da nakon objavljivanja u časopisu Lingua Montenegrina, rukopis neće biti objavljen u drugoj publikaciji na bilo kojem jeziku bez saglasnosti izdavača.
Autori su dužni da se pridržavaju etičkih standarda koji se odnose na naučnoistraživački rad.
Autori garantiju da rukopis ne sadrži neosnovane ili nezakonite tvrdnje i ne krši prava drugih.
Podnošenjem rukopisa za objavljivanje u časopisu Lingua Montenegrina autori Redakciji časopisa daju ovlašćenje da revidira, tehnički uredi i skrati materijal podnešen za objavljivanje.
Izdavač neće snositi nikakvu odgovornost u slučaju ispostavljanja bilo kakvih zahtjeva za naknadu štete.
Rad treba da sadrži dovoljno detalja i referenci kako bi se svim zainteresovanim licima omogućilo da provjere tvrdnje koje su u njemu iznešene.
Namjerno iznošenje netačnih tvrdnji predstavlja kršenje etičkih standarda.
Prikazi moraju biti precizni i objektivni.
Autori snose odgovornost za sadržaj predatih rukopisa i dužni su da, ako se to od njih zatraži, prije objavljivanja dostave saglasnost svih lica ili institucija koji su neposredno učestvovali u istraživanju koje je u rukopisu predstavljeno.
Autori koji žele da u rad uključe vizuelne priloge, tabele ili druge materijale koji su već neđe objavljeni dužni su da za to pribave saglasnost nosilaca autorskih prava. Materijal koji je dostavljen bez takvih dokaza smatraće se originalnim djelom autora članka.
Plagiranje, odnosno preuzimanje tuđih iskaza, ideja ili drugih oblika kreativnog izraza i predstavljnje kao svojih, čini grubo kršenje naučne i izdavačke etike, i može da uključuje i kršenje autorskih prava, što je zakonom kažnjivo.
Autori su obavezni poštovati Zakon o akademskom integritetu Crne Gore.
Plagijat obuhvata:
Rukopisi kod kojih postoje jasne indicije da se radi o plagijatu biće automatski odbijeni.
Ako se ustanovi da je rad koji je objavljen u časopisu plagijat, biće povučen, a autorima će biti trajno zabranjeno objavljivanje u časopisu.
Svaki pojedinac ili institucija mogu da uređivačkom odboru časopisa dostave informacije i dokaze o kršenju etičkih standarda
Manji prekršaji rješavaće se u direktnoj komunickaciji s licima koja su načinila prekršaj, bez uključivanja trećih lica, i to putem:
Odluke u vezi s grubim kršenjem etičkih standarda donosi glavni i odgovorni urednik u saradnji sa uređivačkim odborom i, ako je to potrebno, formiranjem komisije eksperata.
Mjere koje se mogu preduzeti:
Prilikom razrješavanja spornih situacija Redakcija časopisa će se rukovoditi Zakonom o akademskom integritetu Crne Gore i preporukama Odbora za etiku u izdavaštvu (Committee on Publication Ethics – COPE).
U svim slučajevima gruboga kršenja etičkih standarda objavljeni rad se mora povući.
U određenim slučajevima objavljeni rad se može povući i kako bi se ispravile naknadno uočene greške.
U elektronsku verziju izvornog članka koji se povlači uključuje se veza (HTML link) s obavještenjem o povlačenju. Povučeni članak se čuva u izvornoj formi, ali s vodenim žigom na svakoj stranici koji pokazuje da je članak povučen (RETRACTED).
Autorska prava se prenose na izdavača od trenutka kada je rukopis prihvaćen za objavljivanje.
Svi rukopisi koji nijesu prihvaćeni za štampu u časopisu pripadaju autorskim pravima autora rukopisa.
Na izdavača se prenose sljedeća prava na rukopis i sve njegove elemente:
Časopis omogućava autorima da objavljenu elektronsku verziju rukopisa u PDF formatu postave na lične veb-stranice (uključujući i profile na društvenim mrežama za naučnike, kao što su https://naucnamreza.me, academia.edu i sl.) ili na sajtu institucije u kojoj su zapošljeni, uz obavezni navod izvora rukopisa (kompletni bibliografski podaci).